Exista un tip de comportament care m-a deranjat toata viata. Nici macar nu stiu daca "deranjat" este cuvantul potrivit. Mai degraba este genul de lucru care, de fiecare data cand l-am vazut, m-a facut sa pierd putin din respectul pe care il aveam pentru omul din fata mea. Nu l-am observat doar in politica si nici nu cred ca politica are monopol pe el. L-am vazut peste tot unde exista putere, influenta si oameni dispusi sa faca aproape orice pentru validare. Forma se schimba, mecanismul ramane acelasi. Probabil ca reactia mea are legatura si cu felul in care am fost crescut. Tata este unul dintre acei oameni care au crezut toata viata ca exista lucruri pe care nu le negociezi. Nu a fost om politic, nu a avut functii importante si nici nu a cautat vreodata lumina reflectoarelor. In schimb, am vazut cu ochii mei ce inseamna sa ramai fidel unor principii chiar si atunci cand pretul este mare. Au existat momente in care ar fi putut castiga mai mult, momente in care ar fi putut ava...
Merge si asa
Lumea asta mare. Fără filtru. Cu nervi, zâmbete și momente în care nu știi dacă să zbieri sau să râzi isteric.